کلاردشت بهشت طبیعت ایران

از جاده چالوس مرزن آباد به سمت کلاردشت که حرکت کنید هر لحظه که به این منطقه زیبا نزدیکتر می شوید چشمان شما از دیدن این همه زیبایی و تنوع گیاهی و آب و هوایی همواره باز است و باور وجود این همه زیبایی در کنارهم برایتان راحت نیست.

کلاردشت از طبیعت بکر و آب وهوای مطبوع و متنوعی بهرمند است.بالا و پایین شدن دائمی مه در کلاردشت طبیعتی رویایی و روح انگیز ایجاد میکند. آب و هوای مطبوع کوهپایه در این دشت زیبا بدلیل مجاورت با دریا دو چندان شده است، معمولاً از اواسط روز هوای مرطوب دریای خزر از بین کوه های شمالی کلاردشت بصورت ابر و مه به داخل این دشت زیبا سرازیر میشود و پوشش گیاهی منطقه را تغذیه میکند البته بدلیل وجود جریان دائمی نسیم کوهپایه خبری از شرجی بودن هوا نیست.

ویکی پدیا:

کلاردشت در گذشته کلار خوانده می‌شد و کلار نام شهر و قلعه‌ای باستانی در محدوده کلاردشت امروزی بود.

کِلاردَشت ناحیه‌ای در استان مازندران و ۴۸ کیلومتری شهر چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کیف است. کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌ها است. وسعت این منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع است.

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس‌آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.

کلاردشت دو جاده ارتباطی مهم دارد. جاده نخست در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌شان گندم و جو کاشت می‌شود به کلاردشت می‌رسد.

جاده دوم از عباس‌آباد واقع در جاده کناره خزر، در بین راه چالوس و تنکابن منشعب شده و با طول ۲۵ کیلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه مکارود به غرب کلاردشت می‌رسد.

در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارد که نمونه کم‌نظیری را بوجود آورده است. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آن‌هاست.

کلاردشت دشتی است در میان دره‌ای باز و گسترده که ییلاقات و آبادی‌های فراوانی را در بر گرفته‌است. مرکز کلاردشت "حسن کیف" بوده و در ده زیبای رودبارک در زیر قله علم کوه با رودخانه‌ای پر آب و زیبا و ویلاهای متعدد از محل‌های مهم و جاذبه‌های گردشگری ویژه منطقه به شمار می‌رود. کلاردشت در ایران به بهشت گمشده معروف شده وهرساله به دلیل زیبایی طبیعی و بی‌نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع و به ویژه درفصل تابستان پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.